top of page

O NAS

DSC04801.jpg

OWCZAREK|ŁOBODA DUO to duet instrumentów historycznych - skrzypiec i klawesynu. Tworzą go Aleksandra Owczarek i Klaudia Łoboda, absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego. Zespół koncentruje się na muzyce barokowej, ze szczególnym naciskiem na repertuar II połowy XVII wieku. Artystki z powodzeniem prezentują kompozycje z całej Europy i specjalizują się w utworach w stylus fantasticus - wirtuozowskim i często improwizowanym stylu z środkowego okresu baroku. 

 

W krótkim czasie duet zdołał oczarować publiczność i krytykę występując w kraju i za granicą, a w ramach programu Fringe, dwukrotnie stać się częścią największego festiwalu muzyki dawnej - Utrecht Early Music Festival. W 2023 roku na Międzynarodowym Konkursie H.I.F. Bibera w Sankt Florian (Austria) artystki otrzymały nagrodę specjalną radia WDR 3, na 3. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera I miejsce w swojej kategorii oraz I miejsce w kategorii ENSEMBLE na 4. Konkursie Instrumentów Strunowych. Duet miał okazję występować m.in. na scenie WDR 3, festiwalu Młoda Muzyka Dawna, w ramach cyklu Klasyka na Koszykach w Warszawie. Artystki nieustannie pragną inspirować nowych słuchaczy muzyką dawną, wchodząc do wnętrz nieoczywistych przestrzeni. Duet zagrał na deskach teatru Barakah, w Altanie na Plantach podczas Wianków w Krakowie, a także otworzył wystawę "Ja już nie mam siły" przy współpracy z All in UJ. 

DSC_7957-Edit.jpg

ALEKSANDRA OWCZAREK

 

Jest absolwentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie skrzypiec barokowych prof. Sirkki-Liisy Kaakinen-Pilch oraz dra hab. Zbigniewa Pilcha. Obecnie kontynuuje studia podyplomowe. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2024. W zakresie gry solowej oraz kameralnej szkoliła się pod okiem m. in. Antoinette Lohmann, Bruno Cocset, Jorge Jimenez, Rycharda Myrona oraz Aureliusza Golinskiego. Wielokrotnie podczas Dni Bachowskich miała okazję wystąpić jako solistka oraz kameralistka. W 2019 roku wystąpiła z klawesynistką Klaudią Rogałą na Wanda Landowska Festival   w Ruvo di Puglia (Włochy) po zdobyciu grand prix w kategorii duety klawesynowe na konkursie odbywającym się  w ramach festiwalu.  Od 2015 roku czterokrotnie uczestniczyła w Varmia Musica Academia, gdzie udoskonalała swoją grę solową oraz w orkiestrze. Podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego wystąpiła w zespole festiwalowym. Od 2019 roku występuje na koncertach organizowanych przez Fundację Akademii Muzyki Dawnej. Współpracuje z Elżbietą Stefańską zarówno jako solistka jak i kameralistka. Wspólnie wystąpili na m.in. Festiwalu w Starym Krakowie. Miała okazję współpracy również z Capellą Cracoviensis, z którą grała koncerty w ramach Opera RARA, 6 tygodni oraz innych. W sierpniu 2022 odbyła trasę po Europie jako członkini Wrocławskiej Orkiestry Barokowej ze spektaklem Johna Malkovicha „The Infernal Comedy. Od 2021 roku jest członkinią orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense w Warszawskiej Operze Kameralnej.

DSC_8141-Edit.jpg

KLAUDIA ŁOBODA

Ukończyła   studia    licencjackie   w   klasie   klawesynu prof.   Marka   Toporowskiego   na   Akademii Muzycznej 
im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Obecnie kontynuuje studia magisterskie w klasie dra Aleksandra Mocka.   Rozpoczęła  także  studia  w  zakresie  teorii muzyki.  Jest  założycielką i członkinią Baroque.Collective. Od kilku lat współorganizuje Mid Europę Early Music Festival. Zdobyła wiele nagród jako solistka m.in. II nagrodę w kategorii solowej na VII Konkursie Klawesynowym im. Wandy Landowskiej w Ruvo di Puglia (Włochy) oraz podwójną  I  nagrodę  w  duecie  z Natalią  Olczak   podczas tego  samego wydarzenia. Obecnie jednak skupia się na szlifowaniu warsztatu w zakresie basso continuo oraz kameralistyki. Szkoliła się pod okiem Aline Zylberajch, Mitzi Meyerson, Alfredo Bernardiniego, Nicholasa Parle, Martina Gestera oraz Ketila Haugsanda. 

bottom of page